Bessarabia District, South Russia Map

ROLL Reunion
[ TRANSLATE: ]

BESSARABIA DISTRICT, SOUTH RUSSIA MAP - (UNDER CONSTRUCTION)

Bessarabia Village Compiler: Dale Lee Wahl
                             7370 Grevena Ave NE
                             Bremerton WA 98311-4046
                             e-mail: dwahl@kendaco.telebyte.com

Column Explanations:

Post Of.      Principal village of a colony group
Kreis (Jud)   The district name, taken from the corresponding Rumanian village name
Kreis         The German name for the district
Kirchspiel    Church parish
Karte         Refers to Stumpp map 1, available from AHSGR
Gruend. Jahr  Year the village was founded 


Name               Post (of.)  Kreis (Jud) Kreis     Kirchspiel  Karte Gruend.  Remarks/Notes
                                                                 Quad. Jahr    
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ackerman                                                                       read as Akkermann
Akkermann          Cet.-Alba   Cet.-Alba   Akkerman  Andrejewka  E8            
Albota             Albota      Cahul       Kahul     Albota      A9    1880    Alkalia Strassburg I
Alexanderfeld      Greceni     Cahul       Kahul     Albota      A9    1908    (Alexandrucel Bun)
Alexandrowka       Albota      Cahul       Kahul     Albota      A8    1908    (Alexandresti)
Alisowka                                                                       (see Halle)
Alt Elft           Arcis       Cet.-Alba   Akkerman  Alt Elft    C8    1816    (Fersampenuaz-Mare)
Alt Onesti         Nemteni     Lapusna     Kischinew Kischinew   A5    1885    (Onesti-Vechi)
Alt Posttal        Tarutino    Cet.-Alba   Akkerman  Tarutino    C8    1823    (Maul-Mic)
Amara                                                                          (see Tamurka)
Andrejewka         Cazaci      Cet.-Alba   Akkerman  Andrejewka  E8    1892    (Andreeni)
Annowka            Volontiri   Cet.-Alba   Akkerman  Eigenfeld   D7    1908    (Aninoasa) (Manscha)
Arzis              Arcis       Cet.-Alba   Akkerman  Arzis       C9    1816    
Babei                                      Ackkerman Andrejewka  E7            
Baimaklia          Baimaclia   Cahul       Kahul     Albota      A8    1912    
Bairamtscha                                Akkerman  Sarata      D8            
Bajusch            Leowa       Cahul       Kahul     Neu Sarata  A7    1910    
Balaban            Taraclia    Cahul       Kahul     Albota      B9    1920    
Balabanka                                                                      (see Fuchs Gut at E9)
Balabanka          Budachi     Cet.-Alba                               1912    
Balaktschelly      Culevcea    Cet.-Alba   Akkerman  Sarata      D8    1899    (Balachelu Mare)
Balmas (kath.)     Bulboca     Tighina     Bender    Emmental    C5    1887    Balti (Belz)(Dekanat Kischinew)
Balzar Gut                                 Ismail    Arzis       C10           
Basyrjamka         Tuzla       Cet.-Alba   Akkerman  Postal      E9    1891    
Belz                                       Belz      Kischinew   O1            
Bender                                     Bender    Kischinew   C5            
Bendry             Tighina     Tighina                                    ?    (Tighina)
Benkendorf         Postal      Cet.-Alba   Akkerman  Postal      E8    1863    
Beresina           Tarutino    Cet.-Alba   Akkerman  Kloestitz   C8    1816    
Bergdorf           Leowa       Cahul       Kahul     Neu Sarata  A6    1921    (Sarata Noua II)
Blumental          Guru-Galben Tighina     Bender    Leipzig     B6    1881    
Bodamer Gut                                                                    (see Friedrichsfeld)
Borodino           Cleastita   Cet.-Alba   Akkerman  Kloestitz   C7    1814    
Bratuleni          Bolduresti  Lapusna     Kischinew Kischinew   A4    1896    
Brienne            Arcis       Cet.-Alba   Akkerman  Arzis       C9    1816    Cet.-Alba s. Akkerman
Budaki                                     Akkerman  Neu Postal  E9            
Burnas Bad                                 Akkerman  Neu Postal  E9            
Calmatzuie                                 Kischinew Kischinew                 
Canemir I/II                                                                   (see Kornatal I/II)
Danielsfeld                                Akkerman  Andrejewka  E7            
Demir-Chadschi     Tataresti   Cet.-Alba   Akkerman  Arzis       D9    1860    
Dennewitz          Arcis       Cet.-Alba   Akkerman  Alt Elft    C9    1834    Dox,s. Neu-Seimeni
Divisia                                    Akkerman  Postal      D9            
Dox                                                                            (see Neu Seimeny)
Ebenfeld           Leowa       Cahul       Kahul     Neu Sarata  A6    1914    (Campul Drept)
Eckert Gut                                 Akkerman  Eigenfeld   D8            (Sarazika Eckert)
Eduard and David                                                               (see Schulz Gut)
Eichendorf         Baimaclia   Cahul       Kahul     Albota      A8    1908    
Eigenfeld          Sarata      Cet.-Alba   Akkerman  Eigenfeld   D8    1880    (Nadejdea)
Eigengut Schimke   Bairamcea   Cet.-Alba   Akkerman  Andrejewka  E8    1895    (Simche Catun)
Eigenheim          Cazaci      Cet.-Alba   Akkerman  Andrejewka  E7    1861    
Emmental (kath.)   Cainari     Tighina     Bender    Emmental    C6    1884    (Dekanat Kischinew)
Ensslen Gut        Budachi     Cet.-Alba   Akkerman  Postal      E9    1920    Faraoni
Ensslen/Muller Gut             Akkerman    Eigenfel  D8                        (Negrowo Ensslen)
Faas Gut                                   Akkerman  Neu Postal  E8            
Fere Campenoise II                                                             (see Neu Elft)
Fere Chamenoise I                                                              (see Alt Elft)
Flaig Gut                                  Ismail    Arzis       C10           
Freudenfeld                                Akkerman  Eigenfeld   D7            
Friedensfeld       Sarata      Cet.-Alba   Akkerman  Eigenfeld   D8    1879    
Friedenstal        Arcis       Cet.-Alba   Akkerman  Arzis       C8    1834    
Friedrichsdorf     Nerusai     Ismail      Ismail    Arzis       C10   1911    (Regele Ferd. I)
Friedrichsfeld                             Akkerman  Kloestitz   C8            (Gut Bodamer)
Frumuschika                                Akkerman  Eigenfeld   C7            
Fuchs Gut                                  Akkerman  Postal      E9            (Balabanka)
Fuchs Gut                                  Akkerman  Sarata      D8            
Fuerstenfeld I                             Kahul     Neu Sarata  A6            
Fuerstenfeld II                            Kahul     Neu Sarata  A6            
Fundu Saratzika    Leowa       Cahul       Kahul     Neu Sarata  B6    1892    
Fuerstenfeld I     Mingir      Cahul       Kahul     Neu Sarata  A6    1895    (Cneazevca I)
Fuerstenfeld II    Mingir      Cahul       Kahul     Neu Sarata  A6    1911    (Cneazevca II)
Gaeckle Gut                                Akkerman  Kloestitz   C7            (Truptscha)
Gassert Roduner                                                                (see Rounder Gut at E9)
Gassert/Roduner Gut                        Akkerman  Postal      E9            
Gerling Gut                                Akkerman  Postal      E8            
Gerstenberger Gut                          Akkerman  Sarata      D8            
Glueckstal         Marculesti  Soroca      Soroka    Kischinew   A1    1929    Valea Norocului)
Gnadenfeld         Sarata      Cet.-Alba   Akkerman  Eigenfeld   D7    1881    
Gnadenheim         Cleastita   Cet.-Alba   Akkerman  Kloestitz   C7    1909    (Semisotka)
Gnadental          Arcis       Cet.-Alba   Akkerman  Gnadental   D9    1830    
Goetz Gut                                  Akkerman  Kloestitz   C8            
Gut Bodamer                                                                    (see Friedrichsfeld)
Gutheim                                    Akkerman  Eigenfeld   D7            
Hahn Gut                                   Akkerman  Eigenfeld   C7            
Halle              Beni        Cet.-Alba   Akkerman  Andrejewka  E8    1895    (Alisowka)
Hannowka           Manzar      Tighina     Bender    Mathildend. C7    1896    (Inculteni Noi)
Hanscheschti       Hancesti    Lapusna     Kischinew Kischinew   B5    1889    
Helenowka          Manzar      Tighina     Bender    Mathildend. C7    1895    (Ileanca)
Hirtenheim         Bulboca     Tighina     Bender    Kischinew   C5    1887    (Ciobana)
Hoffmann Gut                               Akkerman  Kloestitz   C7            (Wladimirowka)
Hoffmannsfeld      Cleastita   Cet.-Alba   Akkerman  Kloestitz   C8    1922    (Luxemburg)
Hoffnungsfeld      Taslac      Cet.-Alba   Akkerman  Arzis       C9    1864    
Hoffnungstal       Cleastita   Cet.-Alba   Akkerman  Kloestitz   C7    1842    
Hotin                                      Hotin     Kirschinew                
Irion Gut                                  Akkerman  Postal      E9            
Ismail                                     Ismail    Arzis       B11           
Jakobstal          Causani     Tighina     Bender    Eigenfeld   D7    1873    
Jargara            Visiesti    Cahul       Kahul     Neu Sarata  A7    1882    
Jekaterinowka      Cimislia    Tighina     Bender    Leipzig     B6    1908    
Josefsdorf         Ceaga       Tighina     Bender    Mathildend. C7    1865    (Placinta)
Jurjewka                                                                       (see Reulingen)
Kahul                                      Kahul     Neu Sarata  A9            
Kamtschatka        Tuzla       Cet.-Alba   Akkerman  Postal      D9    1893     
Kantemir                                   Bender    Mathildend. C7            (bei Josefsdorf)
Kantemir I/II                                                                  (see Korntal I/II)
Kapri              Cleastita   Cet.-Alba                                       (Husch)
Kaspolat           Arcis       Cet.-Alba   Akkerman  Arzis       C8    1911    /Kaschpalat
Katlebug           Tuzla       Cet.-Alba   Akkerman  Postal      D9    1895    
Katzbach           Tarutino    Cet.-Alba   Akkerman  Alt Elft    C8    1821    
Ketrossy           Mireni      Lapusna     Kischinew Kischinew   C5    1912    (Chetros Neamti)
Kischineff         Chisinau    Chisinau                                1436    (see Kischinew)
Kischinew                                  Kischinew Kischinew   B4            (see Kischineff)
Kisil              Volontiri   Cet.-Alba   Akkerman  Andrejewska D6    1909    
Kloestitz          Cleastita   Cet.-Alba   Akkerman  Kloestitz   C8    1815    
Kolatschowka       Romanesti   Tighina     Bender    Leipzig     B7    1908    (Colaceni)
Korntal I          Sarata      Cet.-Alba   Akkerman  Eigenfeld   D8    1886    (Canemir I)/(Kantemir I)
Korntal II         Sarata      Cet.-Alba   Akkerman  Eigenfeld   D7    1870    (Canemir II)/(Kantemir II)
Krassna (kath.)    Tarutino    Cet.-Alba   Akkerman  Krasna      C8    1814    (Dekanat Kischinew)
Kroll Gut                                  Akkerman  Arzis       C8            
Kulewtschea                                Akkerman  Sarata      D8            
Kulm               Tarutino    Cet.-Alba   Akkerman  Kulm        C8    1815    
Kurudschika        Romanesti   Tighina     Bender    Leipzig     B7    1881    
Kurz Gut                                   Akkerman  Postal      E9            
Larga (kath.)      Ceaga       Tighina     Bender    Emmental    C5    1882    Larga Pawlowka (Dekanat Kischinew)
Leipzig            Tarutino    Cet.-Alba   Akkerman  Leipzig     C7    1815    
Leowa              Leowa       Cahul       Kahul     Neu Sarata  A7    1902    
Lichtental         Sarata      Cet.-Alba   Akkerman  Sarata      D8    1834    
Lunga              Ceaga       Tighina     Bender    Mathildend. C6    1907    
Luxemburg                                                                      (see Hoffmannsfeld)
Luxemburg                                  Akkerman  Postal      E9            
Malcea                         Ismail                                          (Ensslen)
Malojaroslawetz I                                                              (see Alt Postal)
Malojaroslawetz I                                                              (see Wittenberg)
Maltscha Gut                               Ismail    Arzis       C10           
Mannsburg          Beni        Cet.-Alba   Akkerman  Postal      E8    1862    
Manscha                                                                        (see Annowka)
Manscha                                                                        (see Annowka)
Mansyr             Manzar      Tighina     Bender    Mathildend. C7       ?    
Manukbejewka       Leowa       Cahul       Kahul     Neu Sarata  A6    1893    
Maraslienfeld      Culevcea    Cet.-Alba   Akkerman  Sarata      D9    1880    (Marazli)
Marienfeld         Cimislia    Tighina     Bender    Neu Sarata  B6    1911    
Mariental          Mingir      Cahul       Kahul     Neu Sarata  A6    1924    (Regina Maria)
Mariewka                                                                       (see Marjewka)
Marjewka           Causani     Tighina     Bender    Mathildend. C6    1892    (Marianca de sus)
Mathildend.                                                                    (read as Mathildendorf)
Mathildendorf      Ceaga       Tighina     Bender    Mathildend. C7    1858    (Saratica)
Mintschuna         Romanesti   Tighina     Bender    Leipzig     C7    1868    
Mischeny           Visinesti   Cahul       Kahul     Neu Sarata  A7    1912    
Missowka           Cainari     Tighina     Bender    Kischinew   C5    1907    
Molga                                      Akkerman  Andrejewka  E8            
Naslawtscha                                Hotin     Kischinew   O1            
Negowo Ensslen     Sarata      Cet. Alba   Akkerman  Eigenfeld   D8    1889    (Cat. Neagra)
Negrowo Ensslen                                                                (see Enssen/Muller Gut)
Netusche Weiler    Gara Grecen Cahul       Kahul     Albota      A9    1926    
Neu Alexandrowka   Cazaci      Cet. Alba   Akkerman  Andrejewka  C7    1911    (Alexandreeni Noi)
Neu Annowka        Manzar      Tighina     Bender    Eigenfeld   C7    1897    (Anesti)
Neu Arzis          Arcis       Cet. Alba   Ackkerman Arzis       C8    1824    
Neu Borodino       Ceaga       Tighina     Bender    Kloestitz   C7    1920    (Arsa Germana)
Neu Brienne                                Akkerman  Arzis       C9            
Neu Dennewitz      Taraclia    Cahul       Kahul     Albota      B8    1913    
Neu Elft           Ivanest Noi Cet. Alba   Ackkerman Alt Elft    C9    1825    (Fersampenuaz Mic)
Neu Friedenstal    Arcis       Cet. Alba   Ackkerman Arzis       C8    1922    
Neu Josefsdorf     Ceaga       Tighina     Bender    Mathildend. C7    1923    (Andreeni)
Neu Kantemir       Beni        Cet. Alba   Ackkerman                           
Neu Kureni         Jaloveni    Lapusna     Kischinew Kischinew   C6    1914    
Neu Luxemberg      Tuzla       Cet. Alba   Ackkerman                   1920?   
Neu Mariewka       Causani     Tighina     Bender    Mathildend. C6    1922    (Marianca Noua)
Neu Mathildendorf  Ceaga       Tighina     Bender    Mathildend. C7    1907    (Saratica Noua)
Neu Nikolajewka    Bulboca     Tighina     Bender    Kischinew   C5    1889    (Anenii Noi) (Zenseren)
Neu Odessa         Volontiri   Cet. Alba   Ackkerman Eigenfeld   D7    1874    (Olgental)
Neu Onesti         Nemteni     Lapusna     Kischinew Kischinew   A5    1890    
Neu Paris          Cleastita   Cet. Alba   Ackkerman Alt Elft    C8    1910    
Neu Postal         Postal      Cet. Alba   Ackkerman Postal      E8    1864    
Neu Sarata         Leowa       Cahul       Kahul     Neu Sarata  A7    1890    
Neu Seimeni        Cet. Alba   Cet. Alba   Ackkerman Andrejewka  E8    1922    (Dox)
Neu Strimba        Balti       Balti       Belz      Kischinew   O1    1860    
Neu Tarutino       Ceaga       Tigina      Bender    Mathildend. C7    1906    
Neudorf            Bulboca     Tighina     Bender                              
Neufall            Budachi     Cet. Alba   Ackkerman Postal      E9    1864    (Neifeld)
Nusstal            Albota      Cahul       Kahul     Albota      B9    1925    (Valea Nucilor)
Oknitza                                    Belz      Kischinew                 
Olgental                                                                       (see Neu Odessa)
Olones(ch)ti       Olonesti    Cet. Alba   Ackkerman Andrejewka  D7    1886    
Orhei                                      Orhei     Kischinew   B3            
Parapara           Chilia Noua Ismail      Ismail    Arzis       C10   1913    
Paris              Tarutino    Cet. Alba   Ackkerman Alt Elft    C8    1816    
Paruschowka        Gara Grecen Cahul       Kahul     Albota      A9    1921    (Paruseni)
Pawalowka          Postal      Cet. Alba   Ackkerman Postal      E9    1888    (Paveleni)
Peterstal          Romanesti   Tighina     Bender    Leipzig     B7    1873    (Petresti)
Pharaonowka                                Akkerman  Eigenfeld   D7            
Philippowka        Cleastita   Cet. Alba   Ackkerman Kloestitz   C7            
Plotzk             Taslac      Cet. Alba   Ackkerman Alt Elft    C9    1839    
Pomasan            Chilia Noua Ismail      Ismael    Arzis       C10   1911    
Popasdru Deutsch   Budachi     Cet. Alba   Ackkerman Postal      E9    1922    (Nikolae Balcescu)
Posttal                                                                        (see Alt und Neu Posttal)
Raskajetz          Olonesti    Cet. Alba   Ackkerman Andrejewka  D6    1886    
Reimann Gut        Budachi     Cet. Alba   Ackkerman Postal      E9    1925    
Renz                                                             O4            (Weingut bei Jassy)
ReulingenJurjewka  Manzar      Tighina     Bender    Mathildend. C7    1890    (Raileni)
Rischkanowka       Rascani     Balti       Belz                        1860    (Rascani Colonia)
Roduner Gut                                Akkerman  Arzis       D8            (bei Neu Arzis)
Roduner Gut                                Akkerman  Postal      E9            (Gassert Roduner)
Roemmich                                   Kischinew Kischinew   C4            (Weingut)
Rohrbach           Leowa       Cahul       Kahul     NeuSarata   A7    1887    (Romanesti)
Romanowka          Romanesti   Tighina     Bender    Leipzig     B7    1882    (Romanesti)
Romanowka          Culevcea    Cet. Alba   Akkerman  Andrejewka  D8    1895    (Romanesti)
Rosenfeld          Culevcea    Cet. Alba   Ackkerman Sarata      D8    1872    
Rosental           Leowa       Lapusna     Kischinew Neu Sarata  A6    1923    (Valea. Trandafirilor)
Ryschkanowka                               Belz      Kischinew   O1            
Sangerowka         Tuzla       Cet. Alba   Ackkerman Postal      E9    1898    
Sarata             Sarata      Cet. Alba   Ackkerman Sarata      D8    1822    
Sarazika Eckert                                                                (see Eckert Gut)
Sarazika Weiler    Sarata      Cet. Alba   Ackkerman                   1892    
Saria                                      Akkerman  Andrejewka  E7            
Sarjari            Culevcea    Cet. Alba   Ackkerman Sarata      D9    1860    
Schabo Kolonie     Schaba      Cet. Alba   Ackkerman Schabo Kol. E8    1822    
Schabo Possad      Schaba      Cet. Alba   Ackkerman Postal      E8    1894    (Saba Tarc)
Schabolat          Budachi     Cet. Alba   Ackkerman Postal      E8    1840    
Schlenker Gut                              Akkerman  Arzis       C8            
Scholtoi           Cornesti    Balti       Belz      Kischinew   O2    1865    
Schulz Gut                                 Akkerman  Andrejewka  E7            (Eduard und David)
Schulzenheim       Postal      Cet. Alba   Ackkerman Postal      E9    1892    
Seimeny            Cet. Alba   Cet. Alba   Ackkerman Andrejewka  E7    1867    Semisotka s. Gnadenheim
Semisotka                                                                      (see Gnadenheim)
Singer Gut         Bulboca     Tighina     Bender    Kischinew   C5            
Sofiental          Cet. Alba   Cet. Alba   Ackkerman Postal      E8    1862    
Sofiewka           Albota      Cahul       Kahul     Albota      A9    1892    
Soroka                                     Soroka    Kischinew   B0            
Stanhopka          Sarata      Cet. Alba   Ackkerman Sarata      D8    1869    
Strassburg I       Postal      Cet. Alba   Ackkerman Postal      E8    1922    (Alcalia)
Strassburg II      Postal      Cet. Alba   Ackkerman Postal      E8    1885    
Strembeni          Nemteni     Lapusna     Kischinew Kischinew   A5    1881    
Tamur                                      Akkerman  Sarata      D8            (Vaedeni)
Tamurka            Sarata      Cet. Alba   Ackkerman Kloestitz   C8    1860    (Amara)
Tarutino           Tarutino    Cet. Alba   Ackkerman Tarutino    C8    1814    
Tatarbunar         Tataresti   Cet. Alba   Ackkerman Sarata      D9    1845    
Teplitz            Arcis       Cet. Alba   Ackkerman Arzis       C9    1817    Tighina s. Bendery
Truptscha                                                                      (see Gaeckle Gut)
Tschemtschelly     Bairamcea   Cet. Alba   Ackkerman Andrejewka  D8    1862    (Cemcel I)
Tschiligider       Sarata      Cet. Alba   Ackkerman Kloestitz   D8    1884    (Gighir)
Tschimischlia      Cimislia    Tighina     Kahul     Leipzig     B6       ?    
Turlaki                                    Akkerman  Andrejewka  E8            
Tuzla                                      Akkerman  Neu Postal  E9            
Unter Albota       Albota      Cahul       Kahul     Albota      A9    1919    (Albota de jos)
Vaedeni                                                                        (see Tamur)
Veigel Gut                                 Akkerman  Andrejewka  C7            
Wagner Gut                                 Akkerman  Eigenfeld   D8            
Wiengut                                                                        (see Roemmich)
Wischnioka         Vesinesti   Cahul       Kahul     Neu Sarata  A7    1906    
Wittenberg         Tarutino    Cet. Alba   Ackkerman Alt Postal  B8    1815    (Malu Mare) (Malojaroslawetz I)
Wladimirowka                                                                   (see Hoffmann Gut)
Wolontirowka                               Akkerman  Andrejewka  D7            
Zenseren                                                                       (see Neu Nikolajewka)

   ROLL Reunion

"The German is like a willow.
No matter which way you bend him,
he will always take root again."
- Alexander Solzhenitsyn -


Questions, Comments, Suggestions to WebMaster.   Thank you.  © Copyright 2000 - 2013